Ograniczenie ustawowe w obrocie akcjami Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. (dalej: Spółka) – prawo pierwokupu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Na podstawie art. 3a ust. 1 oraz art. 4 ust. 1 w zw. z art. 4 ust. 6 Ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: „Ustawa”), Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa (dalej: „KOWR”) przysługuje odpowiednio prawo pierwokupu oraz prawo nabycia akcji Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. (dalej: Spółka, GPW S.A.). Spółka jest bowiem właścicielem oraz użytkownikiem wieczystym nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni co najmniej 5 ha.
W związku powyższym, w przypadku kupna bądź nabycia akcji Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A., w stosunku do których przysługuje prawo pierwokupu KOWR, należy stosować się do opisanej poniżej procedury.
Zgodnie z wytycznymi KOWR brzmienie klauzuli umownej dot. prawa pierwokupu akcji. powinno zawierać poniższy zapis: "Sprzedający oświadcza, ze na mocy niniejszej umowy sprzedaje Kupującemu …… akcji, za cenę…….. zł, tj. po…… zł za każdą, a Kupujący oświadcza, że te akcje kupuje za cenę określoną powyżej, pod warunkiem, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prawa pierwokupu akcji nie wykona"
Akcjonariusz:
SPÓŁKA:
Zależnie od skorzystania lub nieskorzystania z prawa pierwokupu przez KOWR możliwe są dwa warianty:
(Wariant I) Skorzystanie przez KOWR z prawa pierwokupu:
Oświadczenie KOWR o nabyciu akcji składane jest w formie aktu notarialnego. Prawo pierwokupu akcji, o którym mowa w art. 3a ustawy, KOWR może wykonać w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania skutecznego zawiadomienia. Przepisy dotyczące pierwokupu nieruchomości stosuje się w takim wypadku odpowiednio. Oświadczenie KOWR o nabyciu danych akcji na podstawie przysługującego prawa pierwokupu, składane jest w formie aktu notarialnego. KOWR wysyła zobowiązanemu z prawa pierwokupu ww. oświadczenie przesyłką poleconą nadaną za potwierdzeniem odbioru, a następnie publikuje na stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej KOWR. Uważa się, że zobowiązany z prawa pierwokupu zapoznał się z treścią oświadczenia KOWR o wykonaniu prawa pierwokupu z chwilą jego publikacji na stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej KOWR.
Jeżeli cena sprzedawanych akcji rażąco odbiega od ich wartości rynkowej, KOWR może w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu, wystąpić do sądu o ustalenie ceny tych akcji. Sądem właściwym do ustalenia ceny zbywanych akcji lub udziałów jest sąd właściwy dla siedziby spółki.
(Wariant II) Nieskorzystanie przez KOWR z prawa pierwokupu:
W przypadku nabycia akcji Spółki na podstawie zawarcia umowy innej niż umowa sprzedaży, jednostronnej czynności prawnej, orzeczenia sądu lub organu administracji publicznej lub organu egzekucyjnego, innej czynności prawnej lub innego zdarzenia prawnego (w tym podziału, przekształcenia bądź łączenia spółek handlowych) – KOWR przysługuje prawo nabycia tych akcji na postawie art. 4 ust. 1 w związku z art. 4 ust. 6 ustawy.
Akcjonariusz:
SPÓŁKA:
Zależnie od skorzystania lub nieskorzystania z prawa nabycia akcji przez KOWR możliwe są dwa warianty:
(Wariant I) Skorzystanie przez KOWR z prawa nabycia akcji:
Oświadczenie KOWR o nabyciu akcji składane jest w formie aktu notarialnego. KOWR wysyła zobowiązanemu z prawa nabycia akcji oświadczenie przesyłką poleconą nadaną za potwierdzeniem odbioru, a następnie publikuje na stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej KOWR. Uważa się, że zobowiązany z prawa nabycia zapoznał się z treścią oświadczenia KOWR o wykonaniu prawa nabycia akcji z chwilą jego publikacji na stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej KOWR. Jeżeli cena sprzedawanych akcji rażąco odbiega od ich wartości rynkowej, KOWR może w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa nabycia akcji, wystąpić do sądu o ustalenie ceny tych udziałów. Sądem właściwym do ustalenia ceny zbywanych akcji jest sąd właściwy dla siedziby spółki.
(Wariant II) Nieskorzystanie przez KOWR z prawa nabycia akcji:
Samodzielne zawiadomienie o nabyciu akcji do KOWR przez zbywcę lub nabywcę akcji, które nastąpiło od dnia 26 czerwca 2019 r. z pominięciem Spółki jest NIESKUTECZNE.
Prawo nabycia akcji Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. nie przysługuje KOWR w przypadku nabycia akcji m.in.: przez Skarb Państwa, przez osobę bliską zbywcy, w wyniku dziedziczenia ustawowego albo dziedziczenia przez rolnika indywidualnego. Osobą bliską w rozumieniu art. 2 pkt 6 Ustawy jest - zstępny (tj. dzieci, wnuki, prawnuki), wstępny (tj. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonek, osoby przysposabiające i przysposobione oraz pasierbowie.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nabycie akcji dokonane niezgodnie z przepisami Ustawy jest nieważne.
W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt w dni robocze w godzinach od 9:00 do 12:00.
nr tel.: (32) 60 38 639; (32) 60 38 708 e-mail:
Ogłoszenie Zarządu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Spółki Akcyjnej z siedzibą w Katowicach o wypłacie kwot należnych z tytułu obniżenia kapitału zakładowego
Zarząd Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. z siedzibą w Katowicach (dalej jako „Spółka”) informuje, że:
Celem realizacji powyższego uprawnienia należy zgłaszać się z aktualnym dokumentem tożsamości w siedzibie Spółki do pokoju nr 13b, w godzinach od 9.00 do 14.00 i złożyć dyspozycje wypłaty kwot należnych z tytułu obniżenia kapitału na prawidłowo wypełnionych formularzach „Dyspozycja wypłaty kwot należnych z tytułu obniżenia kapitału zakładowego”, które są dostępne do pobrania na stronie internetowej Spółki pod adresem:
Wiążącym dla Spółki jest wyłącznie prawidłowo wypełniony formularz udostępniony pod adresem internetowym wskazanym powyżej i podpisany w obecności upoważnionego pracownika lub przesłany listem poleconym zgodnie z poniższymi zasadami wraz z kompletem dokumentów potwierdzających wysokość poniesionych wydatków z tytułu nabycia akcji Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.
Uwaga! Wypełniony formularz dyspozycji wypłaty kwot należnych z tytułu obniżenia kapitału należy podpisać dopiero podczas składania dyspozycji w obecności upoważnionego pracownika Spółki.
Wypełnione i podpisane dyspozycje można również przesłać listem poleconym na adres: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. z siedzibą w Katowicach ul. Wojewódzka 19, 40-026 Katowice. W takim przypadku własnoręczność podpisu pod dyspozycją musi zostać poświadczona przez notariusza.
Akcjonariusze nie mający miejsca zamieszkania w Polsce mogą złożyć dyspozycje wypłaty kwot należnych z tytułu obniżenia kapitału w siedzibie Spółki bądź przesłać listem poleconym (z podpisem uwierzytelnionym przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny) na adres Spółki.
Złożenie przez uprawnionego akcjonariusza do dnia 31 grudnia 2015 roku dyspozycji wypłaty kwot należnych z tytułu obniżenia kapitału zakładowego przelewem na wskazany rachunek bankowy spowoduje dokonanie wypłaty najpóźniej do dnia 31 stycznia 2016 roku.
Dyspozycje wypłaty kwot należnych z tytułu obniżenia kapitału zakładowego złożone po dniu 31 grudnia 2015 roku będą realizowane w odstępach miesięcznych.
Uprawnieni akcjonariusze są uprawnieni do działania osobiście lub za pośrednictwem właściwie umocowanego pełnomocnika. Pełnomocnictwo może być udzielone w formie pisemnej z podpisem uprawnionego akcjonariusza poświadczonym notarialnie lub w formie aktu notarialnego i złożone w Spółce w oryginale. Pełnomocnik w takim wypadku składa swój podpis na dyspozycji wypłaty osobiście w siedzibie Spółki w obecności upoważnionego pracownika Spółki, a jeśli składa dyspozycje w drodze przesłania do Spółki listu poleconego, własnoręczność jego podpisu winna zostać poświadczona przez notariusza.
Pełnomocnictwo udzielone poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej musi być uwierzytelnione przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, chyba że przepisy prawa lub umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, stanowią inaczej. Treść pełnomocnictwa musi być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język polski.
Wypłaty zwrotu kapitału w imieniu niepełnoletniego akcjonariusza może dokonać jego przedstawiciel ustawowy, opiekun lub kurator, po przedstawieniu prawomocnego postanowienia sądu opiekuńczego o jego ustanowieniu. Spadkobiercy uprawnionego akcjonariusza powinni przedstawić przy składaniu dyspozycji wypłaty akt zgonu uprawnionego akcjonariusza oraz prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza.
Osoby współuprawnione z akcji powinny ustanowić na podstawie art. 333 § 2 Kodeksu spółek handlowych wspólnego przedstawiciela. Wszyscy współuprawnieni składają jednomyślnie oświadczenie o wysokości udziału każdego ze współuprawnionych we wspólności w celu prawidłowego obliczenia podatku oraz oświadczenie o wyborze wspólnego przedstawiciela, który w ich imieniu dokona wszystkich formalności związanych z wypłatami ze złożeniem dyspozycji wypłaty włącznie. Oświadczenia o wskazaniu wspólnego przedstawiciela mogą zostać złożone osobiście przez współuprawnionego w siedzibie Spółki, przesłane pocztą na adres Spółki lub dostarczone przez umocowanego przedstawiciela. W sytuacji, gdy oświadczenia o wskazaniu wspólnego przedstawiciela nie są składane osobiście przez współuprawnionych w siedzibie Spółki, muszą zostać złożone z podpisem notarialnie poświadczonym.
W celu załatwienia formalności związanych z wypłatą na rzecz współuprawnionych kwot należnych z tytułu obniżenia kapitału zakładowego wspólny przedstawiciel składa osobiście lub przesyła pocztą (z podpisem notarialnie poświadczonym) jedną wspólną dyspozycję wypłaty świadczeń z tytułu kapitału zakładowego, w jej treści wskazując sposób przekazania kwoty świadczenia.
Od należnej akcjonariuszom kwoty z tytułu obniżenia kapitału zostanie potrącony zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% lub według stawki innej niż 19%, przewidzianej dla osób zagranicznych w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, pod warunkiem przedstawienia wraz z dyspozycją wypłaty aktualnego oryginalnego certyfikatu rezydencji wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
Osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej składają dyspozycje zgodnie z zasadami reprezentacji określonymi we właściwym rejestrze bądź umowie lub statucie i zobowiązane są do przedłożenia aktualnych odpisów powyższych dokumentów lub odpisu z właściwego rejestru.
Szczegółowe informacje można uzyskać w dni robocze w godzinach 9:00 – 12:00 pod numerem telefonu (32) 60 38 615.
Formularze do pobrania:
Od 1 marca 2021 r. uchylony został przepis dający podstawę do wprowadzenia statutowej procedury umorzenia dokumentów akcji. Tym samym nie ma możliwości składania wniosków o wydanie duplikatów dokumentów akcji.
Do pobrania:
- MSiG - Ogłoszenie 1 (zagubienie akcji) (PDF)
- MSiG - Ogłoszenie 2 (zagubienie akcji) (PDF)
- MSiG - Ogłoszenie 3 (zagubienie akcji) (PDF)
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.
ul. Wojewódzka 19, 40-026 Katowice
mail:
tel: +48 32 6038 861
fax: +48 32 6038 614
KRS: 0000247533
NIP: 634-012-87-88
REGON: 271506695
Kapitał Zakładowy: 425 875 100 zł wpłacony w całości