W najbliższym czasie administrowany przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA zbiornik wodny w Goczałkowicach znów zarybiony zostanie rybami drapieżnymi. Trafi do niego ponad 260 tys. narybku szczupaków, pół miliona sandaczy i 28 tysięcy węgorzy.
Znane mieszkańcom regionu Jezioro Goczałkowickie zwykle kojarzy się z zaporą przeciwpowodziową, rekreacją i rezerwuarem wody pitnej. Tymczasem nie są jedyne funkcje tego zbiornika. Jest on także miejscem prowadzenia gospodarki rybackiej.
W miejscowości Łąka, położonej nad jeziorem, znajduje się należące do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA gospodarstwo rybackie wraz z portem. Od lat prowadzona jest tutaj planowa gospodarka rybacka, którą służy do biologicznego uzdatniania wód systemu wodociągowego. Pracujący w gospodarstwie doświadczony zespół ludzi prowadzi coroczne zarybianie i odłowy, które mają na celu ograniczenie rozwoju organizmów w wodzie i w efekcie zmniejszenie trofii, czyli żyzności wód zbiornika. Ryby traktowane są jako naturalni sprzymierzeńcy wodociągowców w procesie wstępnego uzdatniania wody.
W celu zwiększenia czystości wód odławiane są ryby karpiowate, zwykle żerujące na dnie, powodujące mętnienie i unoszenie się osadów dennych prowadzących do pogorszenia jakości wody. Tymi gatunkami są m.in. leszcz, karaś srebrzysty, krąp, płoć, wzdręga, karp, amur, tołpyga. Dodatkowo poza gatunkami zarybianymi odławia się ryby drapieżne takie jak okoń i sum.
Szczegółowe informacje o efektach prowadzonej działalności gospodarstwa rybackiego w Goczałkowicach Zdroju zobacz: http://www.zdrowaryba.com.pl